U příležitosti 200. výročí založení Moravského zemského muzea je od září 2017 v prostorách Dietrichsteinského paláce nová stálá expozice s názvem Středoevropská křižovatka - Morava ve 20. století.

Návštěvníkům se zde představí rozsáhlý muzejní projekt, který reflektuje zásadní události dramatických dějin 20. století s důrazem na historický prostor Moravy. V deseti tematických okruzích budou sledovány politické, kulturní a sociální dějiny této historické země, jejích institucí, kulturních jevů a významných osobností, a to nejen v kontextu dějin českých zemí, ale i celého středoevropského prostoru.

V celé expozici je množství interaktivních prvků, včetně promítání dobových filmových záběrů. Každou tématickou část doplňují dotykové obrazovky s podrobnými informacemi o dílčích tématech sledovaného období.

K nejvýraznějším trojrozměrným exponátům patří například zmenšená kopie litinové sochy Hrdina od Zborova akademického sochaře a bývalého legionáře Karla Babky, dřevěná busta Jiřího Mahena od významného českého sochaře Vladimíra Preclíka, obří 150-tikilová pamětní kniha, připomínající Výstavu soudobé kultury, konanou v roce 1928 v Brně na oslavu desetiletého trvání Československé republiky, historické jízdní kolo z produkce Zbrojovky Brno, telefonní budka z 60. - 70. let 20. století včetně telefonního přístroje, tříkolové „lidové“ vozidlo Velorex, amatérský tiskařský lis na výrobu samizdatů atd. Bezesporu největším vystavovaným předmětem bude originální práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák, zavěšený u stropu.

www.mzm.cz